Części zamienne Komatsu S6D105
Na stanie naszego magazynu części zamienne silnika Komatsu S6D105, Komatsu S6D105-1, Komatsu S6D105-b-1, Komatsu S6D105-b2, Komatsu S6D105-b22, który znalazł zastosowanie w koparkach oraz ładowarkach Komatsu.
Oferujemy części silnika Komatsu S6D105 z ładowarek, koparek Komatsu takich jak:
- Komatsu PC 200-1
- Komatsu PC 200-2
- Komatsu PC 200LC-2
- Komatsu PC 220-1-2
Komatsu S6D105 części
- uszczelki
- pompy wody
- uszczelki głowicy
- głowice
- świece żarowe
- uszczelniacze wału
- zawory głowicy
- pompy oleju
- tłoki
- panewki
- wały korbowe
- korbowody
- termostaty
- cewki gaszenia
- wtryskiwacze
- pierścienie
- pompy paliwa
Wszystkie części zamienne silnika Komatsu S6D105, który pracuje w ładowarkach, koparkach Komatsu - dostępne od ręki z naszego magazynu.
Komatsu to japońska korporacja międzynarodowa, która produkuje sprzęt budowlany, górniczy, leśny i wojskowy, a także urządzenia przemysłowe, takie jak maszyny prasowe, lasery i generatory termoelektryczne.
Jeśli masz jakieś pytania na temat silnika Komatsu S6D105, napisz do nas, a my chętnie Ci pomożemy.
Czy wiesz, że...
Lutowaniem nazywa się proces łączenia części, głównie metalowych, dodatkowym roztopionym metalem (lutem) łatwiej topliwym niż metale łączone. W czasie lutowania brzegi powierzchni łączonych metali nie ulegają nadtopieniu, a stopiony lut przenika do szczeliny między nimi. W zależności od temperatury topnienia lutu rozróżnia się lutowanie miękkie (do 450°C) i lutowanie twarde (powyżej 450°C). Lutowanie miękkie wykonuje się z użyciem tzw. lutów miękkich o temperaturze topnienia 350-P550°C, wykonywanych w postaci prętów, drutu, płytek, proszków i past, a najczęściej drutu. Narzędziem stosowanym do lutowania miękkiego jest miedziana kolba lutownicza, zwana lutownicą, która służy do wprowadzenia lutu w szczelinę łączonych części. Najważniejszą częścią lutownicy jest miedziana główka, która po nagrzaniu służy do roztopienia lutu cynowego i przeniesienia go na miejsce lutowania. Główka osadzona jest na trzonie stożkowym, zaopatrzonym w rękojeść. Główkę lutownicy nagrzewa się w płomieniu lampy lutowniczej, palnika gazowego lub w ognisku kowalskim. Obecnie najczęściej stosuje się lutownice elektryczne, których główki nagrzewane są prądem elektrycznym. Za pomocą lutowania miękkiego można łączyć wszystkie metale; jego zastosowanie jest jednak ograniczone niską temperaturą pracy i małą wytrzymałością złącza. Ze względu na ekonomiczność procesu lutowanie stale się rozwija, przy czym powstają nowe jego odmiany, jak np. lutowanie ultradźwiękami. Lutowanie twarde wykonuje się z użyciem lutów twardych o temperaturze topnienia 550-k950°C. Lutowanie to daje połączenie nie tylko szczelne, lecz również o dużej wytrzymałości na rozerwanie. Do lutowania twardego stosuje się luty z miedzi technicznej lub mosiądzu, a niekiedy stopów srebrnych. Jako czynnik chemiczny odtleniający przy tym lutowaniu stosuje się topniki zawierające boraks oraz kwas borowy z domieszkami chlorków i fluorków sodu, potasu litu itp. Technika lutowania jest następująca: łączone elementy dokładnie oczyszcza się i dobrze dopasowuje do siebie. Następnie smaruje się je pędzlem zanurzonym uprzednio w roztworze boraksu i kładzie się między łączone powierzchnie blaszki lutu, a potem wiąże obie części drutem. Po posypaniu boraksem związanych części nagrzewa się je w ognisku kowalskim, w płomieniu palnika gazowego lub lampy lutniczej tak długo, aż lut roztopi się i zwiąże łączone części.