Części zamienne Komatsu SAA6D107E
Wszystkie części zamienne silnika Komatsu SAA6D107E, Komatsu SAA6D107E-1, Komatsu SAA6D107E-2, Komatsu SAA6D107E-3, Komatsu SAA6D107E-5, który znalazł zastosowanie w maszynach budowlanych, koparkach oraz ładowarkach Komatsu.
Komatsu SAA6D107E części
- tłoki
- panewki
- wały korbowe
- korbowody
- termostaty
- cewki gaszenia
- uszczelki
- pompy wody
- uszczelki głowicy
- głowice
- wtryskiwacze
- pierścienie
- pompy paliwa
- świece żarowe
- uszczelniacze wału
- zawory głowicy
- pompy oleju
Silnik Komatsu SAA6D107E funkcjonuje w takich maszynach, jak:
- Komatsu D71 EX/PX-22
- Komatsu D61 PX-15E0
- Komatsu PC 228 US-3
- Komatsu PC 228 USLC-10
- Komatsu PC 228-8 US/LC
- Komatsu PC 230-6 (LC)
Części składowe silnika Komatsu SAA6D107E z maszyn budowlanych, ładowarek Komatsu i koparek - dostępne od ręki z naszego magazynu.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat silnika Komatsu, zadzwoń do nas.
Czy wiesz, że...
Podczas hartowania porusza się przedmiotami chłodzonymi w celu ułatwienia oddzielenia się od ich powierzchni pęcherzyków pary, utrudniających chłodzenie. Przedmiot powinien być zanurzony w ten sposób, aby wszystkie jego miejsca były równocześnie ochłodzone. Sposoby zanurzania i poruszania przedmiotów przy hartowaniu przedstawia. Odpuszczanie umożliwia usunięcie naprężeń wewnętrznych powstałych w przedmiotach podczas hartowania i polepsza ich właściwości plastyczne. Odpuszczanie polega na nagrzaniu uprzednio zahartowanego stopu poniżej temperatury przemiany (723°C), wygrzaniu w tej temperaturze, a następnie ochłodzeniu. Zależnie od temperatury nagrzewania rozróżnia się odpuszczanie niskie średnie i wysokie. Odpuszczanie niskie przeprowadza się w temperaturze 150 - 250°C. Głównym celem takiego odpuszczania jest usunięcie naprężeń własnych bez spadku twardości. Odpuszczanie niskie stosuje się do narzędzi sprawdzianów oraz części nawęglonych ze stali węglowych i niskostopowych. Hartowanie oraz następujące po nim wysokie odpuszczanie nazywane jest ulepszaniem cieplnym. Materiał z reguły ulepszany jest już w hutach. Wyżarzanie jest zabiegiem cieplnym polegającym na nagrzaniu materiału do żądanej temperatury, wygrzaniu w tej temperaturze i następnie powolnym chłodzeniu do temperatury otoczenia. Zależnie od temperatury wyżarzania, sposobu studzenia oraz celu zabiegu rozróżnia się: wyżarzanie ujednorodniające - mające na celu zmniejszenie miejscowych niejednorodności składu chemicznego, które powstają w czasie odlewania i krzepnięcia metalu, np. wlewków stali stopowych. Ujednorodnienie materiału osiąga się przez wygrzewanie wlewków staliwnych w zakresie temperatury 1000 - M250°C w ciągu 12-M5 godzin. Po wyżarzeniu ujednorodniającym, przeprowadzanym zwykle w hucie, następuje obróbka plastyczna wlewka, polegająca na kuciu lub walcowaniu. Wyżarzanie normalizujące - mające na celu otrzymanie równomiernej budowy drobnoziarnistej (która ma lepsze właściwości mechaniczne niż budowa gruboziarnista). Wyżarzanie to stosuje się również w celu usunięcia naprężeń własnych i polepszenia własności wytrzymałościowych. Polega ono na nagrzaniu stali do temperatury 30°C-k50°C powyżej linii GSE, wygrzaniu w tej temperaturze i po wyjęciu z pieca chłodzeniu na wolnym powietrzu. Wyżarzanie normalizujące, zwane również normalizowaniem, w przemyśle maszynowym najczęściej stosowane jest jako zabieg przygotowawczy przed hartowaniem i nawęglaniem.